Forum Mieszkańców Zabrza  

Ogłoszenie 

Poprzedni temat :: Następny temat

Przesunięty przez: rutek
Pon 01 Sty, 2007
Obiekty Edukacyjne
Autor Wiadomość
cybeer 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Centrum

Wysłany: Pon 18 Lip, 2005   

OCZY napisał/a:
Jedyne co posiadam w domu to pare starych zdjec (reprodukcji oczywiscie) tak gdzieś sprzed 100 lat...ale chyba nic tu po tym ;)

a czy jest jakakolwiek szansa abym mogl otrzymac te zdjecia ( ich kopie) ?

OCZY 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Wto 19 Lip, 2005   

moge je poskanowac jak bede miala chwilke i posłac ci na @ :) ale ty obeznany w historii naszego miasta na pewno dotarłes do tej publikacji, więc nie wiem, czy to ma sens, ale jak chcesz :)

cybeer 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Wto 19 Lip, 2005   

OCZY napisał/a:
moge je poskanowac jak bede miala chwilke i posłac ci na @ :) ale ty obeznany w historii naszego miasta na pewno dotarłes do tej publikacji, więc nie wiem, czy to ma sens, ale jak chcesz :)

no nie przesadzaj z tym "obeznany" jest tu pare osob ktore wiedza wiecej ode mnie - o duzo wiecej. peowadze ten dzial, ale to nie znaczy ,ze jestem hiper a wrecz przeciwnie ciagle czekam az ktos mi w tym pomoze.

Ps. chce fotki i to bardzo jesli mozna- czekam z niecierpliwoscia i z gory dziekuje

cybeer 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Śro 14 Wrz, 2005   

4. Szkoła Podst. nr 12

W dniu 1 września 1958 roku Kierownictwo Budowy Osiedla "Matejki" w Zabrzu przekazało Inspektorowi Oświaty w Zabrzu, budynek szkolny, położony przy ul. Niemcewicza.
W dniach od 2 do 14 września został umeblowany tak, że w dniu 15 września 1958 roku młodzież szkolna rozpoczęła zajęcia. W piętnastu oddziałach rozpoczęło naukę 541 uczniów.

dratewka 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Rokitnica

Wysłany: Śro 12 Paź, 2005   

http://www.zso13.blo.pl/

jak bede miec jakies fakty historyczne to napisze wiecej....strona tez ciagle jest "udoskonalana" :D

cybeer 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Śro 12 Paź, 2005   

Dratewka a ty uczysz w tej szkole ?
No i jeszcze jedno czekam na wiecej historycznych informacji o tej szkole

OCZY 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Czw 13 Paź, 2005   

Dratewka nam się ujawniła :)

dratewka 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Wto 18 Paź, 2005   

ujawnila?? na stronie www wszystko pisze :wink:
z tą historią poczekam, aż ukaze sie nasz pierwszy numer gazetki szkolnej bo tam cos bedzie na ten temat :D

Dodano po 121 godzinach 26 minutach:

SZKOŁA Z PRZESZŁOŚCIĄ

Na pewno każdy zabrzanin zna duży budynek mieszczący się przy ulicy Wajdy. Trudno go nie zauważyć, spiesząc się ulicą Goethego na autobus. Czy wiecie, że ten budynek ma już prawie 100 lat?

Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło w roki 1910. Jednak historia szkoły zaczyna się wcześniej, bo już w 1907 roku. Wtedy władze gminy Zabrze postanowiły wybudować nową szkołę przy ulicy, która nosił wówczas nazwę Redena. W tym celu zakupione zostały nieruchomości o powierzchni 5068 m² od czterech właścicieli: Carla Wolffa, Johanna Pozińskiego, Juliusza Blumenthalla oraz Lohla Landau i Georgsa Schalscha za łączną, oszałamiającą kwotę 114000 marek. Koszt budowy też nieźle nadszarpnął ówczesny budżet gminy, a wyniósł 220000 marek. Nic dziwnego. Jak na owe czasy budynek był niezwykle nowoczesny – posiadał centralne ogrzewanie parowe i prysznice dla dzieci.
Oczywiście naówczas nie znano jeszcze dobrodziejstw koedukacji, budynek podzielono więc na szkołę żeńską (skrzydło północne) i męską (skrzydło południowe).
W czasie II wojny światowej budynek zmieniono na szpital wojskowy, jednak tuż po zakończeniu wojny w 1945 roku wznowiono naukę w dwóch szkołach – męskiej nr 13 i żeńskiej nr 14. w pierwszych latach powojennych praca nauczycieli była bardzo ciężka. Brak było podręczników szkolnych, dzienników lekcyjnych, a klasy liczyły 50 – 60 osób. Do tego dochodziły typowe problemy wychowawcze: „Karność w szkole jest haniebna, młodzież zupełnie nie ułożona, brutalna, w czasie przerw gwiżdże nie wiadomo dlaczego” – odnotowała jedna z kronik szkolnych. Jak widać w pewnych sprawach niedużo się zmienia…
Idąc z duchem czasu, w roku 1945 zamiast szkoły żeńskiej i męskiej otwarto dwie szkoły koedukacyjne – nr 13 i nr 14. Ta druga przestała istnieć w roku 1972.
Pozostała Szkoła Podstawowa nr 13 przyjęła imię Górnika Polskiego.
Do najsłynniejszych uczniów, choć nie absolwentów SP 13 należą: Janusz Gajos i Aleksander Hall. Natomiast szkołę tę ukończył Krystian Zimerman.
W roku 1999 w budynku przy ulicy Wajdy 7 zaczęło funkcjonować Gimnazjum nr 13.
Od tego roku szkolnego (2005/2006) w budynku tym ma swoją siedzibę Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 im. Marii Skłodowskiej - Curie, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 27 oraz VI Liceum Ogólnokształcące

artykul udostepniony przez redackje szkolnej gazetki :)

OCZY 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Wto 18 Paź, 2005   

Mój tata chodził z Krystianem Zimermanem do klasy :thumpsup: Bo mieszkał na ul.Wajdy, i ja też mieszkałam tam pare tygodni od urodzenia.... :) A dokładnie w mieszkaniu mojej śp Babci, w którym teraz urządzono spelunę "na górce" :( tak właśnie tam OCZY przeżyła swoje pierwsze dni po urodzeniu :( i mam wiele wspomnień z tamtego miejsca.... :) (oczywiście z poźniejszych lat, nie tych pierwszych tygodni ;) bo Babcia tam jeszcze pare lat mieszkała zanim sie wyprowadziła na wieś ;) ) moja kochana Babcia.... ;) )

dratewka 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Śro 19 Paź, 2005   

co do ciekawostek ZSO nr 13 ---> w szkole funkcjonuje chór nauczycieli :jeah:

kamilzielinski 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Zaborze

Wysłany: Wto 07 Lut, 2017   

Polecam również przejrzeć spis zajęć z robotyki dla dzieci tutaj: http://pozytywka.com/zaje...zieci-na-slasku
Niektóre wyglądają naprawdę ciekawie! :)

Odpowiedz do tematu