Forum Mieszkańców Zabrza  

Ogłoszenie 

Domena www.zabrze.slask.pl na sprzedaż. Chcesz być właścicielem domeny ? KONTAKT: rutek(@)outlook.com

Poprzedni temat :: Następny temat

Zabrzańskie krzyże
Autor Wiadomość
kafer90 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Zaborze

Wysłany: Śro 08 Wrz, 2010   Zabrzańskie krzyże

Założyłem ten temat jakby miał ktos pytania co do historii krzyży w Zabrzu. Ja juz mam jedno :)

Chodzi o ten krzyż

Znajdujący sie tu

Jaka była historia tego krzyża, dlaczego go tutaj postawiono, na pamiątkę jakiego wydarzenia. Słyszałem pewną historię na jego temat ale chcę żebyście wy sie wypowiedzieli a później napiszę co ja słyszałem, pozdrawiam ;)

Born_stubborN 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: spoza Zabrza

Wysłany: Śro 08 Wrz, 2010   

Ogólnie rzecz biorąc jest to pamiątka po wypadku w "Guido" kiedy przysypało górników podczas pracy. Pierwotnie ustawiony był chyba gdzieś na terenie "warsztatów", potem przenoszony w to miejsce.

Z chwilę zapewne mądrzejsi ode mnie sprostują, podadzą więcej szczegółów i rozwiną temat.

kafer90 
Forumowicz

Ja słyszałem że jest to pamiątka po zamurowaniu żywych górników w kopalni podczas jej pożaru ale na ile to prawda to nie wiem..

Peter 
Obywatel Zabrza

Pamietam, ze w tamtym rejonie byl w latach 50-siatych bardzo powazny
wypadek tramwajowy, zginelo bodaj kilkanascie osob.
Wiec byc moze ten krzyz jest poswiecony temu wydarzeniu,
ale moze Wolff bedzie wiedzial cos wiecej.

anetas1984 
Zabrzanin +

Ja to nawet nie wiedziałam o tym krzyżu :) i się dowiedziałam :kicking:

Alojz 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Centrum

Wysłany: Śro 08 Wrz, 2010   Re: Zabrzańskie krzyże

kafer90 napisał/a:
Jaka była historia tego krzyża, dlaczego go tutaj postawiono, na pamiątkę jakiego wydarzenia.
Krzyż przy ul. 3 Maja/Makoszowskiej upamiętnia ofiary pożaru w KWK Makoszowy z sierpnia 1958 r. Ten, który stoi dziś w tym miejscu (konstrukcja stalowa), pochodzi z lat 90. XX w. i zastąpił wcześniejszy - drewniany.

kafer90 
Forumowicz

A dlaczego stoi akurat w tym miejscu? Czyżby kilkaset metrów pod ziemią w tym miejscu zgineli własnie górnicy czy miejsce w którym stoi krzyż nic nie znaczy?

Born_stubborN 
Obywatel Zabrza

Alojz napisał/a:
kafer90 napisał/a:
Jaka była historia tego krzyża, dlaczego go tutaj postawiono, na pamiątkę jakiego wydarzenia.
Krzyż przy ul. 3 Maja/Makoszowskiej upamiętnia ofiary pożaru w KWK Makoszowy z sierpnia 1958 r. Ten, który stoi dziś w tym miejscu (konstrukcja stalowa), pochodzi z lat 90. XX w. i zastąpił wcześniejszy - drewniany.

To nie wydaje mi się właściwe. Pożar w KWK Makoszowy z 1958 roku upamiętniony został dopiero niedawno poprzez postawienie pomnika na przeciw zabudowań Kopalni, na przeciw głównej bramy, niedaleko przychodni i parkingu.

Krzyż koło BP to historia z kopalni Guido.

Alojz 
Forumowicz

Born_stubborN napisał/a:
To nie wydaje mi się właściwe.
Powyższa informacja jest prawdziwa. Jej potwierdzenie można znaleźć między innymi w książce pt.:
"Kapliczki krzyże i figury przydrożne Zabrza i okolic w rysunkach Józefa Jonika".
Istotnie pomnik przed kopalnią także upamiętnia tamtą katastrofę i został odsłonięty w jej 50. rocznicę.

kafer90 
Forumowicz

Wysłany: Czw 09 Wrz, 2010   

Rozmawiałem dziś z panem Dariuszem Walerjańskim i powiedział mi że krzyż ten postawiono po tragedii w 1892r kiedy miało to miejsce zalanie kopalni Guido. Wtedy był wybór: albo ratować kopalnie albo ludzi znajdujących się pod ziemią, wybrano to pierwsze a ludzie zginęli ponieważ m.in. postawiono tamę w chodniku. Zdarzenie miało miejsce na poziomie 80m pod ziemią. Krzyż początkowo był troche w innym miejscu niż dziś bo przesunięto go podczas reorganizacji ruchu ulicznego.

Alojz 
Forumowicz

Wypowiedź pana Walerjańskiego - którą przytoczyłeś - spowodowała, że przeszukałem swoje archiwum, gdzie odnalazłem informację pochodzącą z gliwickiej kurii (z archiwalnej strony www parafii św. Antoniego) - tam też jest mowa o KWK Makoszowy.

NOWY KRZYŻ
W uroczystość Bożego Ciała, w zabrzańskiej parafii św. Antoniego, uroczyście poświęcono nowy krzyż, który stoi u zbiegu ulic 3 Maja i Makoszowskiej.
W tym miejscu stał drewniany krzyż, upamiętniający górniczą tragedię w pobliskiej kopalni "Makoszowy". Po wielu latach krzyż nadawał się do wymiany. Zadania tego podjął się ks. Eugeniusz Marcisz, proboszcz miejscowej parafii, wraz z wiernymi. Nowy krzyż wykonany jest z metalu, na którym zawieszono biały korpus Chrystusa. Umocowany w solidny betonowy fundament z pewnością będzie stał w tym miejscu przez wiele lat. - On będzie łączył tysiąclecia chrześcijaństwa, będzie przypominał, że święta jest ziemia, na której stoją krzyże i dobrzy są ludzie, którzy je wznoszą - powiedział proboszcz św. Antoniego, ks. E. Marcisz.

kafer90 
Forumowicz

Hm ciekawa ta sytuacja :)

Merii
[Usunięty]

Heh ciekawe aż dziwię się, że tyle razy tam przejeżdżam i nie widziałam, ani nie wiedziałam że tam jest jakiś krzyż

panilon 
Forumowicz

Wysłany: Nie 28 Sie, 2011   

Ja dopiero tu zaczynam . jak mam wstawić tu zdjęcie ? proszę o prostą podpowiedź

rutek 
Administrator

Wysłany: Pon 29 Sie, 2011   

panilon napisał/a:
Ja dopiero tu zaczynam . jak mam wstawić tu zdjęcie ? proszę o prostą podpowiedź

odpowiedź masz tutaj:
http://zabrze.slask.pl/viewtopic.php?t=240
i tutaj:
http://zabrze.slask.pl/viewtopic.php?t=291

Odpowiedz do tematu