Forum Mieszkańców Zabrza  

Ogłoszenie 

Poprzedni temat :: Następny temat

Budynki na ul.Szyb zachodni
Autor Wiadomość
buczek21 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Zaborze

Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   Budynki na ul.Szyb zachodni

Jako ze czesto jezdze ta ulica....nurtuje mnie jedno miejsce.
Na tej ulicy,pośrodku lasu stoi pare opuszczonych budynków.Stoją one na łuku tej ulicy po prawej stronie jak sie jedzie od strony biskupic :)
Pewno mają zwiazek albo z KWK "Pstrowski",albo "Miechowice"...Ale mnie interesuje co tam było??Szyb,czy cos innego?

wolff 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: spoza Zabrza

Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   

Ten "duży" budynek to była cechownia kop Rokitnica a obok szyb i budynki jako odrębna kopalnia. Po wybudowaniu nowego szybu i infrastruktury w miejscu obecnej (zlikwidowanej) kop Pstrowski, kopalniany teren stracił na znaczeniu i był wykorzystywany jak szyb peryferyjny do okazjonalnych zjazdów i jako wdechowy a teren wokół jako plac składowy a budynki jako zaplecze warsztatowe. Czyli to na co patrzysz to teren byłej kop Rokitnica.

jacekviola 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Centrum

Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   Re: Budynki na ul.Szyb zachodni

buczek21 napisał/a:
Jako ze czesto jezdze ta ulica....nurtuje mnie jedno miejsce.
Na tej ulicy,pośrodku lasu stoi pare opuszczonych budynków.Stoją one na łuku tej ulicy po prawej stronie jak sie jedzie od strony biskupic :)
Pewno mają zwiazek albo z KWK "Pstrowski",albo "Miechowice"...Ale mnie interesuje co tam było??Szyb,czy cos innego?

teren jest ogrodzony czy mozna wejść?

Kox 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Centrum

mozna jakies foto poglądowe? bo nie bardzo wiem o czym mowa

buczek21 
Obywatel Zabrza

K L I K

[ Dodano: Pon 17 Lis, 2008 ]
wolff
Taka mała kopalnia??? :exclaim: Nie wiem,nie znam sie ale jak dla mnie to troche "za małe"....Bez sortowni,jakiejs bocznicy kolejowej...Po drugiej stronie jest niby podbitka pod tory..Ale wszystko zarosniete ze hej,tak ze moge tylko przypuszczac ze szedł tam jeden tor..
jacekviola
Smiesznie zabezpieczony....Tylko tabliczka wstęp wzbroniony,i jakas tabliczka z informacja o ochronie...Tyle zero płotów,dzwi itd.
Wrzucone zrzuty z zumi...To na czerwono to te budynki...A ten zielony bochomaz to ta "niby" podbitka pod tory"

Everlast 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Helenka

Wysłany: Wto 18 Lis, 2008   

buczek21 - wolff się myli tzn chyba źle zrozumiał opisane miejsce.

ja ci powiem bo na osiedlu Młodego Górnika spędziłem 20 swoich pierwszych lat ;)

miejsce które zaznaczyłeś to domy aktualnie puste. Kiedyś były to budynki mieszkalne oraz dwie potężne stolarnie. Mieszkających tam nazywaliśmy " ludźmi lasu " :lol:

mieszkańcy i stolarnia były tam od lat 80 do połowy 90-tych.

teraz jest pustkowie, no na samym początku jest hurtownia a teraz oznaczony jako prywatny.

wolff 
Obywatel Zabrza

Everlast, Ty piszesz o latach 80tych a ja mówię o roku około 1900 kiedy to kopalnia nazywała się Castellengo. Poniżej budynek cechowni przy drodze - jeżeli jest to ten o który pytał sie Buczek to raczej się nie mylę.

[ Dodano: Wto 18 Lis, 2008 ]
Już w latach 1933-4 z których pochodzi poniższa mapa nie ma na niej tej kopalni a jedynie pojedynczy szyb i zabudowania cvzyli juz wtedy był to tylko szyb peryferyjny.

Everlast 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Helenka

wolff- tak daleko nie sięgałem w pamięci :lol: - tak więc szacuneczek :wink:

buczek21 
Obywatel Zabrza

wolff,
Dokładnie to :wink:
Wczoraj jeszcze poszperałem w necie..i wypluło mi ze to "zachodni szyb KWK Miechowice"...
Masz moze gdzies na mapach zaznaczony przebiej torów łaczący ta kopalnie z swiatem?

wolff 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Śro 19 Lis, 2008   

Według map górniczych może on być tak opisywany bo ostatnie lata istnienia tych kopalń przynależność i rejony wentylacyjne się pokrywały. Szyb był wykorzystywany do wentylacji obu kopalń na granicach złoża. Tak dokładnych danych nie posiadam i całkiem możliwe że ostatnie kilkanaście/dziesiąt lat przynależał on do kop Miechowice.

[ Dodano: Sro 19 Lis, 2008 ]
buczek21 napisał/a:

wolff
Taka mała kopalnia??? :exclaim: Nie wiem,nie znam sie ale jak dla mnie to troche "za małe"....Bez sortowni,jakiejs bocznicy kolejowej...Po drugiej stronie jest niby podbitka pod tory..Ale wszystko zarosniete ze hej,tak ze moge tylko przypuszczac ze szedł tam jeden tor..

Wiesz na początku ubiegłego wieku kopalnia to nie było to co 20-40 lat później. Na terenach śląska takich małych kopalń było od groma i ciut ciut. Aby wydobywać węgiel wystarczał szyb i to niekoniecznie wieżą szybową i klatkami jakie sobie wyobrażamy dziś, wystarczała "dziura" w ziemi, kołowrót i kubeł a węgiel nie potrzebował żadnej sortowni ani płuczki. Był urabiany ręcznie i ręcznie na dole sortowany. Dopiero urabianie materiałami wybuchowymi i mechaniczne oraz transport z dalszych rejonów wymuszał jego oczyszczanie z domieszki kamienia.. Dawniejsze kopalnie miały po kilka hektarów (1-3h) powierzchni, nie to co dziś. Po scaleniu (wykupie) przez dużych przedsiębiorców wiele takich "kopalń ulegało likwidacji a zasypane szyby do dziś spędzają sen z oczu niejednemu urzędnikowi w Urzędach miast. Przykładem może być zasypany i zapomniany szyb na osiedlu w Rudzie południowej który zawalił się tworząc lej o średnicy 15m i 20m głębokości. Dobrze że stało się to w nocy bo był on na terenie placu zabaw przedszkola.

henky 
Forumowicz +

Dzielnica miasta: spoza Kraju

Wysłany: Pią 09 Mar, 2012   

Wolff!Dla wyjasnienia! pomieszkiwalem tam kilka dobrych lat dodam ze okolicy musialem tamtedy przejerzdzac chcac czy nie chcac cale Moje zawodowe zycie pomijajac okres kiedy pracowalem po wojsku w koksowni >"Jadwiga " bo trzreba bylo odrobic szkole potem ze wzgledow materialnych zwiazalo sie najpierw z kopalnia "Jadwiga" Potem po przeksztalceniach!!!!!!!!!!!! Z Kopalnia "Pstrowski". Wiec tu Moja rada jak nie wiesz to nie pisz.Bo kiedy kierujesz sie "Netem" to nie ma pelnego obrazu. Skoro Cie zaciekawilem w tym temacie to napisz !

Peter 
Obywatel Zabrza

henky napisał/a:
Wolff!Dla wyjasnienia! pomieszkiwalem tam kilka dobrych lat dodam ze okolicy musialem tamtedy przejerzdzac chcac czy nie chcac cale Moje zawodowe zycie pomijajac okres kiedy pracowalem po wojsku w koksowni >"Jadwiga " bo trzreba bylo odrobic szkole potem ze wzgledow materialnych zwiazalo sie najpierw z kopalnia "Jadwiga" Potem po przeksztalceniach!!!!!!!!!!!! Z Kopalnia "Pstrowski". Wiec tu Moja rada jak nie wiesz to nie pisz.Bo kiedy kierujesz sie "Netem" to nie ma pelnego obrazu. Skoro Cie zaciekawilem w tym temacie to napisz !

Mozesz jasno napisac co Ci sie nie podoba w Wolffa poscie?

P.s.

Proponuje abys przeczytal wszystkie wpisy w tym watku, bo odnosze wrazenie,
ze nie wiesz o czym mowa.

henky 
Forumowicz +

Dzielnica miasta: spoza Kraju

Ciesze sie Petr. za tak szybka odpowiedz .Jak juz napisalem w innym temacie "Fajnie sie z Toba rozmawia"Widze ze jestes osoba inteligntna tyle tylko ze czerpiesz swoj zasob wiedzy z "Netu"Jak juz napisalem w ktoryms poscie .Historia Polski ma to do siebie ze zmienia sie w zaleznosci od "wiatru". Tego nie zrozumiem nigdy bo w Moim przekonaniu (Historia jest jedna) niezmienna bez wzgledu na trendy polityczne.Dla Twojej wiadomosci Polecam zainteresowac sie nazywa sie to "Szybowskaz"i jest prowadzone pod patronatem Muzeum Gornictwa Weglowego w Zabrzu.W sumie ta dyskusja miedzy nami ma i tak charakter czysto teoretyczny. Biorac pod uwage nasze miejsce zamieszkania.Tylko z mojej strony skoro musze wysylac co miesiadz pieniadze do Polski dla rodziny zeby ten tak zwany wolny rynek i cena tzw. Demokracji nie zaszkodzila Moim bliskimNie chce sie glebiej zaglebiac w dykusje bo i tak podalem zbyt wiele faktow bardzo dla Mnie osobistych. Wiec na tym skoncze zyczac jednoczesnie >"TRZEZWEGO SPOJRZENIA"Pozdrowienia!

Peter 
Obywatel Zabrza

henky napisał/a:

Widze ze jestes osoba inteligntna tyle tylko ze czerpiesz swoj zasob wiedzy z "Netu"Jak juz napisalem w ktoryms poscie .

No dobrze, ja czerpie swoje wiadomosci z netu, a Ty skad czerpiesz swoje.

Ja zapytalem Cie krotko i jasno, co Ci sie w Wolffa poscie nie spodobalo
lub bylo niezgodne z prawda, a Ty zamiast odpowiedziec, robisz mi wyklad
o pochodzeniu moich wiadomosci.

Wiec zadam Ci kolejne pytanie jakie to szkoly Ty konczyles i jaki zasob
wiedzy posiadasz zeby mnie oceniac, gdy wystarczyloby sie tylko merytorycznie
odniesc do omawianego zagadnienia.
[/quote]

Born_stubborN 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Pon 12 Mar, 2012   

Kop. Rokitnica to nic innego jak późniejszy Pstrowski, obecny Siltech. Natomiast Szyb Zachodni był częścią Kop. Miechowice. Pewnie stąd to zdenerwowanie jednego z użytkowników.

Natomiast gdybym potrzebował, też musiałbym się poprzyczepiać kilku tez wygłoszonych w poście wolfa na temat historii górnictwa. Co nie zmienia faktu, że Szyb Zachodni był tylko jednym z szybów wydobywczych Miechowic.

Odpowiedz do tematu