Forum Mieszkańców Zabrza  

Ogłoszenie 

Poprzedni temat :: Następny temat

Przesunięty przez: rutek
Pią 05 Sty, 2007
DTŚ - w Zabrzu
Autor Wiadomość
Ola 
Starszy forumianin

Dzielnica miasta: Centrum

Wysłany: Sob 26 Wrz, 2009   

Mowa tu o odcinku na Zaborzu (wysokość przystanku autobusowego Zabrze Bielszowicka). Market o który chodzi to Lidl przy ul. Wolności.

buczek21 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Zaborze

Wysłany: Sob 26 Wrz, 2009   

Tom
Szyb z artykułu jest jakies 100-150 metrow od ronda na rudzie południowej łączącej Wolności z DTS'ka...Teraz nic prócz tego betonowego czopa nie widac...Jeszcze z 2 miesiące temu była widoczna ceglana obudowa szyby w fatalnym stanie,i fundamenty zastrzałów wieży wyciągowej.Odkopana na jakis 3-4 metryw głąb.Zasypana gruzem...Fakt ze wyglądałą nie pewnie,dlatego zrobili taką szope z zabezpieczeniem.
Kolejny szyb jest przy wschodniej scianie Lidla..pod parkingiem.Jakies 1-1,5 roku temu zrobił sie duzy lej po deszczu.....Dziwiłem sie dlaczego teraz wiem ze jest tam szyb.Jak go zabezpieczali to poszło pare wywrotek piachu.Jak budowali lidla to tylko wyrównali teren,a fundamenty nie nachodziły na szyb,tak ze pewni budowwlancy nie wiedzieli na czym stawiają ten sklep.Jeszcze przed budową lidla robił sie tam lej i ukazywały sie fundamenty z pustymi przestrzeniami.Ale jako dziecko,zawsze myslałem ze to stare piwnice po jakiejs kamienicy...A nie szyb.
Przeglądałem niedawno stare mapy górnicze.Na zaborzu jeszcz 4 inne szyby,prócz tych które opisałem wyzej:
-na terenie "gumowni" nie wiem czy zasypany ale obstawiam ze tak...Z tego co wiem to wentylacyjny.Tak ze z dalego ciezko sie "kapnąc"..Chyba tylko po ulicy:"szyb jana" :lo2:
-przy zachodniej scianie więzienia za boiskiem.Zasypany w połowie 70 lat..Do dzisiaj wystaje z ziemi troche fundamentów budynu maszyny wyciągowej,jest lej po szybie..I były w ziemi w kopane duze zbiorniki na pare maszyny wyciągowej.Gruba blacha nitowana nitami.NIestety ostanio wykopali je złomiarze.Nie mam pojecia jak je wywiezli!!!!Bo na lublina nie nie wlazły na pake,a gdzie dopiero do osobówki.Myslie miec conajmniej "stara z dzwigiem" zeby je wytargać z ziemi..A co dopiero transportowac gdzies,chyba ze je pocieli na miejscu.
-kolejny zasypany jest miedzy wieżowcami na janika,ale nie mam dokładnej lokalizacji
-ostatni gdzie za janika na terenie pól..Ja obstawiam ten zapuszczony "lasek",na lewo od tych dzikich ogródków.
Lokalizacje tych dwóch mam na "oko",stare mapy cięzko porównać do terażniejszosci.Na tych mapach jest tylko dziejsza wolnosci,janika i korczoka.Z czego te dwie ostatnie ulice lecłą całkie inaczej nic teraz...
Jak ktos ma bardziej szczegółowe lokalizacje to chetnie poczytam :exclaim: :exclaim:

Born_stubborN 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: spoza Zabrza

Wysłany: Nie 27 Wrz, 2009   

Sami budowlańcy szukali tych szybów na oko. Jako punkt odniesienia była dla nich Kronprinzstrasse, która jednak nieco zmieniła swój bieg po modernizacji na przełomie XIX i XX w.

Tom 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Pon 28 Wrz, 2009   

Dzisiaj rano jadąc w stronę DTŚ , przyglądałem się prawej stronie i jest tak jak pisał buczek, na odcinku między Lidlem a rondem w pewnym miejscu widać przerwanie robót i nawet taki plac betonowy i chyba nawet w kształcie koła więc to pewnie ten szyb przykryty już.

Nemo 
Obywatel Zabrza

Stara sprawa. Robiłem zdjęcia tego szybu jeszcze wiosną.

Kox 
Obywatel Zabrza

poka poka

PTR 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Biskupice

Kod:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=428549&page=124
Tutaj bardzo fajny wątek ze zdjęciami DTŚ.

A
Kod:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=548739&page=12
tutaj trochę z samego Zabrza :)
Ostatnio zmieniony przez rutek Pon 28 Wrz, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

rutek 
Administrator

Dzielnica miasta: spoza Zabrza

PTR, koduj swoje linki,
Tak na marginesie drugi link zupełnie nie potrzebnie, nie ma nic wspólnego z tematem.

Tom 
Obywatel Zabrza

Wiem że to stara sprawa z tym, ale teraz jakoś więcej informacji o tym napisali niż kiedyś :)

Nemo 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Śro 30 Wrz, 2009   

Kox napisał/a:
poka poka
ło jej, żebym ja to teraz znalazł :)

Merii
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Paź, 2009   

Nemo, no widzisz :P za dużo focisz :yay:

jacekviola 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Czw 01 Paź, 2009   

zaczeli już wycinać ten las obok stadionu ?

muszę tam podpedałować przy okazji

Grzechu 
Forumowicz

Wysłany: Czw 22 Paź, 2009   

buczek21 napisał/a:
[
-kolejny zasypany jest miedzy wieżowcami na janika,ale nie mam dokładnej lokalizacji

chyba znam dokładną loklizację - ul Struzika 8b ;) pamiętam jak ok 15 lat temu zrobiła się dość głęboka dziura na chodniku i parkingu po ulewie... nie wiem czy przypadkiem nie stało tam zaparkowane auto ;)

mati7_135 
Forumowicz

Wysłany: Nie 07 Mar, 2010   połączenie

Witam wszystkich :) .Mam takie pytanie bo ostatnio rozmawiałem ze znajomym i podobno słyszał w radiu, że DTŚ'ke maja połączyć z drogą krajową 4 albo 88 ta co przelatuje obok M1.Ma to wyglądać tak, że od wiaduktu na porembie ma isć droga obok więzienia na Janika i przez pola dalej koło gumowni by to połaczyć.Czy to jest prawda? Pozdrawiam :)

Nemo 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Nie 07 Mar, 2010   

Na pewno będzie droga łącząca DTŚ z DK88 przez połączenie Piłsudskiego z M1

Odpowiedz do tematu