Forum Mieszkańców Zabrza  

Ogłoszenie 

Poprzedni temat :: Następny temat

Przesunięty przez: rutek
Pon 01 Sty, 2007
Wąskotorówka
Autor Wiadomość
buczek21 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Zaborze

Wysłany: Pon 24 Lip, 2006   Wąskotorówka

Szukam wszelkich danych,zdjeć,relacji....od kiedy do kiedy działała,powód likwidacji-pewno $$$ :lol: gdzie miała przeystanki,zajezdnie.
Ogólnie mowiąc "wszytskiego, na temat wąskotoróki krora jezdziła na przełomie 70-80 lat w okolicach parku na ul.Czołgistów,przez osiedle Dzierzonia,konczac na osiedlu Janek.
Z tego co pamietam przypominała kolejke jezdzącą po Bytomiu :roll:

Tom 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Centrum

Wysłany: Pon 24 Lip, 2006   

No wreszcie jakić temacik który lubie :D

Nie przypominała tylko tamta linia to był fragment Górnośląskich Koleji Wąskotorowych które miały początek za czasów Pruskich, jak to można się doczytać na stronie :)
Wykorzystywana była do przewozu węgla a oraz pasażerów.

Tutaj masz mapkę sieci tych linii z regionu :]
Mapa

A resztę danych, historie, zdjęcia itd. znajdziesz na stronie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
Zobacz >>

Na koniec dla ciekawych powiem że jest możliwość przejazdu taką kolejką na trasie
Bytom- Miasteczko Śląskie, która jeździ codziennie a ceny biletów i rozkład na stronie powyżej ;)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Tom Pon 24 Lip, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

twardy
[Usunięty]

Panowie, jak rozumiem, jest to częśc sieci która dalej jeździła z Zabrza do Gliwic ? (i dalej przez ul. Pszczyńską ?)
Miałem okazje zaliczyć turystycznie lata temu chyba jeden z ostatnich przejazdów od Karbia w Bytomiu do Gliwic Trynku - zorganizowane z okazji bodajże jakiego święta państwowego za ''komuny''.

No, nie licząc regularnego podpinania się na transporty towarowe na trasie Sośnica Hołda - Gliwice Huta.

...O ile nas nie dopadł jakis kolejarz i nie wytargał za uszy lub nie nakopał do rzyci :exclaim:

buczek21 
Obywatel Zabrza

Hm...czy to ta sama linie nie wiem :( Moim zdaniem nie :(
Pamietam ją stąd,ze bardzo czesto bywałem "za dziecka", na ogrodzie u babci.Działka nalezała do działek Mostostalu.A ta wąskotorówka leciała jakies 2 metry za płotem działki babci. A ze zawsze jak przejezdzała wzdłuż płotu maszynista "gwizdał"......wprost lałem w gacie ze szcześcia :lol: :lol: Miałem wtedy z 4-6 latek.Z tego co pamietam znikneła w latach 88-90....Po 90 roku znikło wszytko,tory,podkłady,przejazdy...totalnie wszytko.Teraz jest w tym miejsc szczery las....A jaki kolwiek slad tej trasy trudno odnalesc :zly:
Chodzi mi o ta linie ktora szła tak:
-XXXXXXXXX-nie wiem gdzie sie zaczynała :lol:
-biegła jakies 200 metrów za dzisiejszą stacją BP na Guido
-do teraz!!!!!!sa jeszcze tory,na ulicy sportowej na janku po tej waskotorówce!!!biegna w poprzek tej ulicy :exclaim:
-pózniej wzdłuz płotu terenu GKS Walka Zabrze
-pozniej wzdłuz osiedla Dzierzonia,
-pozniej przez ten las,
-I wzdłuz płotu działek z Mostostalu...
-las....
-i znowu XXXXXXX pewno na sosnice(albo kopalnia sosnica pole wschód)...albo sam nie wiem co.

twardy
[Usunięty]

buczek21 napisał/a:
I wzdłuz płotu działek z Mostostalu...
-las....
-i znowu XXXXXXX pewno na sosnice(albo kopalnia sosnica pole wschód)...albo sam nie wiem co

yhyhyyh... ak, to ta linia :D
dalej od sośnicy wpadała do gliwic od strony ciepłowni - dalej przez trójkąt bermudzki czyli wzdłuż ulicy franciszkańskiej, poprez obecne tereny okolic polibudy - przecinała pszczyńską do trynka. Dalej nigdy nie miałem okazji pojechać, a tamta wycieczka - też by się zgadzało - okolice lat '85 lub cos koło tego (podstawówka).
W latach 90 zaczął znikać bardzo szybko odcinek gliwicki na franciszkanskiej - złomarze po prostu ''zniknęli'' tory w kilka dni. A przejazdy w poprzek ulic - zlikwidowali drogowcy zalewając asfaltem.

Szkoda qrna. :(

Tom 
Obywatel Zabrza

Hmmm, no to najwyraźniej mówisz o innej linni albo mi się trasa myli... T
a na tej lini zaczynała się:
-chyba na Makoszowych,
-potem przejedzała przez ulice która prowadzi na osiedle Janek od strony Guido, przejazd chyba jeszcze został :]
-dalej przejdza koło parkingu przy SP1 i wzdłuż zakładów których już dawno nie ma,
-dojedzamy do przejazdu przy ulicy Matejki i jedzemy koło Piekarni i płotu SP12 - obecnie Gim12. W tym momencie też dołaczają do nas tory o szerokości tzw. "normalnotorowe".
-Jedziemy za Kościołem Św. Józefa oraz koło parkingu przy stadionie Górnik Zabrze.
-dalej wzdłuż płotu ogrodu Botanicznego i dojeżdzamy do torów które idą przez park z Makoszowy albo przejedzamy nad nimi i przejedzamy koło przeładowni kontenerów itd. (??) w Maciejowie.
A dalej to już nie wiem którędy szły tory... po których już nic nie zostało tylko dziury po podkładach i resztki tłucznia pod torami...:(

Ogólnie mi się zdaje że mówimy o tej samej lini ale moge się mylić.. i jeśli można to gdzie są działki mostotsalu :D no chyba że to są działki na Webera :]

Tą linie którą wyminiełem jest na mapie do której dałęm ci link oraz pisze o niej na stronie której tez ci podałem ;]
Tak samo jest tam podany powód upadku większości km szlaku, głównie to zamykane kopalnie przez które nie było zleceń oraz rozkradanie torów...

Widze że szybciej napisali niż ja ;) hmmm, teraz to się troszke pogubiłem..:/
Ostatnio zmieniony przez Tom Pon 24 Lip, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

buczek21 
Obywatel Zabrza

Wysłany: Wto 25 Lip, 2006   

twardy_pl
Ale po tej lini kursowały tylko pociagi z węglem??czy tez robili takie wycieczki dla ludzi???Czyli lokomotywa+pasazerskie wagoniki??
Bo z tego co pamietam...to zazwyczaj widziałem taki widok:
K L I K
Chodz szczerze mowiąc pamiec juz mam mglista :lol: Tez dokładnie nie pamietam kiedy ta linia znikneła :( Ale wiem,ze znikneła w ekspresowym tempie :zly:
Tom
Mowimy "prawie" o tej samej lini...... :exclaim:
tylko własnie ta o ktorej mowie ja i twardy_pl , jest jak by "odnogą" tej o ktorej ty myslisz :exclaim:
"Nasza" odbija na osiedlu dzierzonia(lub zaraz za terenem Walki Zabrze) w lewo.W ten las na janku...i ciegnie sie przez niego.
Działki Mostostalu są w srodku tego parku na ul.Czołgistów.Park jest za cmentarzem kościoła św.Józefa i św.Anny.Kojarzysz??? :exclaim:
Jutro zeskanuje ci mape zabrza..i narysuje jak ta linia leciała.
ps:moj wujek był maszynistą wąskotorówki w latach 80'.Dowoził wegiel do elektrowni zabrze,z kopalni Zabrze-Bielszowice 8) Jak jeszcze były tory,i przecinały sie z ul.Wolności na wysokości CK "Wiatrak"
Ostatnio zmieniony przez buczek21 Wto 25 Lip, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

twardy
[Usunięty]

buczek21 napisał/a:
twardy_pl
Ale po tej lini kursowały tylko pociagi z węglem??czy tez robili takie wycieczki dla ludzi???

głównie węgiel i jakieś odpady hutnicze na co dzień. Wycieczka dla ludzi jechałem raz w podstawówce ;)
Ale generalnie pamięć Cię nie myli :)

we_st 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: spoza Zabrza

OJ moi drodzy panowie. Dokładnie pamiętam odcinek wąskotorówki od przejazdu na Roosevelta przy ogrodzie botanicznym do 3-go maja (wjazd do Kończyc). Nie było wtedy jeszcze os. Dzierżona, tylko ogródki i jakieś mokradła. Torami chodziłam do mojej babki. Odnogi do lasu nie pamiętam, choć zeszłam (bądź zjeździłam) chyba cały. Idąc torami zbierałam maliny, albo liczyłam ślimaki, których było tam całe mnóstwo

mechiko 
Forumowicz +

W lesie w latach 80 kursowała wąskotorówka która była wybudowana w celach rekreacyjnych i przewoziła ludzi. Pamiętam że była to pętla właśnie objeżdzająca las przechodząca koło ogródków działkowych w lesie. Były naewt ze trzy stacje po drodze o ile pamietam. "Parowozownia" znajdowała się przy wejściu do lasu od strony Janka. I z tego co pamietam to z części infrastruktury tej kolejki powstał ten kościół na przeciwko wejścia na Walkę.
Ostatnio zmieniony przez mechiko Wto 25 Lip, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

we_st 
Obywatel Zabrza

No tak, ale z "naszą" wąskotorówką ta kolejka nie miała nic wspólnego

wolff 
Obywatel Zabrza

Każdy z nas pamięta inny odcinek tej samej linii kolei wąskotorowej oraz jej rozjazdy i odnogi które prowadziły do różnych zakładów zlokalizowanych na jej trasie.
Ja najlepiej pamiętam odcinek od przejazdu kolejowego na ul Czołgistów, tuż za kościołem św. Józefa w kierunku południowo-wschodnim a więc wzdłuż lub tuż obok lini kolei szerokotorowej obsługującej prawwie wszystkie zlokalizoane po drodze kopalnie. Ale po kolei:
- Przejazd Czołgistów ( na tym odcinku kuzyn przegoniony przez sokistów wpadł pod wagon
który obciął mu lewą nogę - lata 70-te)
- dalej za tzw Gigantem czyli piekarnią do przejazdu kolejowego przez ul Matejki obok osiedla
Dzirżona
- dalej do przejazdu tuż na wjeździe na osiedle Janek przez ul Sportową
- i do przejazd przez ul Makoszowską, dalej pomiędzy domami
- przejazd przez ul 3-go Maja (obok dawnej siedziby i bazy MPGM-u) tuż przed mostem
kolejowym.
- wzdłuż północnego brzegu parku im. gen Świerczewskiego aż do dużego przejazdu
kolejowego przez ul. Piotra Skargi. Przez ul. P.Skargi był też przejazd odnogi tej koleiki ale
tylko pomiędzy Kop. Zabrze pole Wschód i Elektrownią Zabrze.
- dalej wąski tor prowadził w kierunku kop Zabrze do przejazdu przez ul Lompy tuż przed
wjazdem na kop. Zabrze. Od strony ul Małgorzaty znajdowala się duża parowozownia i
zaklady naprawcze obsługujące lokomotywy wąskotorowe te na węgiel i spalinowe z terenu Zabrza.
- następnie w odleglości 200m wzdłuż ul Wolności przez Zaborze za pętlą tramwajową,
przez Porębę do Rudy Poludniowej i dalej przez Chebzie, Godulę, Bytom Karb, Radzionków,
Tarnowskie Góry aż za Miasteczko Śląskie.
Było jeszcze po drodze wiele odnóg ale dokładnie nie wiem gdzie prowadziły.

Arturo 
Forumowicz

obok kopalni Zabrze był taki zakład w którym naprawiali wąskotorowki..
pamiętam ile razy jezdzilismy tam drezyną :D ale.. to było jakies 10 lat temu :(
jeszcze niedawno stała tam lokomotywa wąskotorowa na takim podeście a pod nią kilka wagonów (w miejscu warsztatu był warsztat samochodowy)
w tej chwili to pewnie wszystko poszło na złom a moze jeszcze tam stoi?

buczek21 
Obywatel Zabrza

Cytat:
W lesie w latach 80 kursowała wąskotorówka która była wybudowana w celach rekreacyjnych i przewoziła ludzi. Pamiętam że była to pętla właśnie objeżdzająca las przechodząca koło ogródków działkowych w lesie. Były naewt ze trzy stacje po drodze o ile pamietam. "Parowozownia" znajdowała się przy wejściu do lasu od strony Janka. I z tego co pamietam to z części infrastruktury tej kolejki powstał ten kościół na przeciwko wejścia na Walkę

Dokładnie o to mi chodziło :notworthy: :clap: :clapping:
Ostatnio przejezdzałem przez ten las na odcinku działki mostostalu-Walka Zabrze.I w srodku lasu sa z 2 miejsca...gdzie jest wylany asfalt(teraz w wiekszości zarosniety),stoja jakies betonowe łupy,podwyzszenia....To musiały byc te przystanki :exclaim:

Tom 
Obywatel Zabrza

No to ten odcinek o którym pisał wolff jest widoczny na mapie: z Zaborza przez Makoszowy do Gliwic a ta o której mówicie to musiała byc jakaś bocznica lub tory dojazdowe do zakładu bo na mapie ich nie ma,chociarz mapka też zapewne nie jest taka dokładna...

Pamiętam jeszcze jak jadąc pociągiem w trakcie rozmowy z pracownikiem PKP wyszło że kiedyś jeżdził na tej lini o której pisałem ja oraz wolff :)

Odpowiedz do tematu