Forum Mieszkańców Zabrza  

Ogłoszenie 

Domena www.zabrze.slask.pl na sprzedaż. Chcesz być właścicielem domeny ? KONTAKT: rutek(@)outlook.com

Poprzedni temat :: Następny temat

Wywóz gruzu z najlepszą firmą
Autor Wiadomość
icinyzyx 
Forumowicz

Dzielnica miasta: os.Mł.Górnika

Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   Wywóz gruzu z najlepszą firmą

Lokalni politycy chcą, by spółdzielnie zbierały z indywidualnych gości opłaty za wywóz śmieci. Te znaczą twardo „nie" i pozywają gminy do wniosków. U źródeł konfliktu leżą ważne od 1 lipca przepisy o zagospodarowaniu odpadami, które odpowiedzialnością za wywóz śmieci obarczają samorządy. Mieszkańcy gmin za tę usługę płacą teraz im, i nie, jak wcześniej, firmom wywozowym. W zmian samorządy same wybierają firmy, które wywiozą odpadki. Niby proste, jednak ustawa nic nie opowiada o spółdzielniach mieszkaniowych. Samorządy miast zaczęły więc obywateli traktować zbiorowo i wymagają, żebym to instytucje spółdzielni zbierały opłaty i windykowały zaległe pieniądze. – To nielogiczne. Opłaty za śmieci są tak rzeczywiście nową linią podatku, oraz owy nie zapewne żyć zbiorowy. Wymaga być rozliczany indywidulanie przez każdego człowieka spółdzielni – tłumaczy Jerzy Okulicz, prezes Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jednej z najgrubszych w siedziby województwa warmińsko-mazurskiego. OSM polecił mieszkańcom płacić rachunki za śmieci indywidulanie, w kwotach ratusza. Nie pogodziły się na ostatnie władze Olsztyna, zakazując kasjerom obsługi mieszkańców OSM. Również istnieje w drugich miastach. Spółdzielnie pozywają samorządy za spychanie na nie odpowiedzialności za stawki za wywóz śmieci. Gra idzie o miliony złotych.

Inspektor danych personalnych potwierdza http://sawo-kontenery.pl: spółdzielnie nie muszą składać zbiorczych deklaracji za lokatorów

Śmieciowa rewolucja

Ustawa nakazująca zbiórkę i wywóz śmieci samorządom działa od 1 stycznia 2013 r., ale Sejm uchwalił ją mało rok temu, dając samorządom wiele czasu na organizację wywozu odpadów z osobnych terenów. Czas mijał, a gminy zwlekały z rozpisaniem przetargów, w których zamierzały zostać wyłonione firmy wywozu śmieci. Najpierw powinien istniałoby jednak zebrać od mieszkańców ankiety z umową, jaką część oraz jakie odpady produkują. Mieszkańcy musieli te zadeklarować, albo będą śmieci segregować, czy same nie. Od tego zależała bowiem wielkość pobieranej przez gminy opłaty. Wywóz segregowany braków jest tańszy od tych wrzucanych do jednego worka. Nic więc dziwnego, że pracowniki masowo deklarowali segregację. I tutaj pojawił się problem. Samorządy chciały, by zarządy spółdzielni złożyły jedną deklarację za wszelkich ludzi. – Na której podstawie? Każdy powinien deklarację złożyć sam i wpisać w niej, czy chce segregować śmieci, czyli nie. Spółdzielnia jest właśnie administratorem także nie może występować się za mieszkańców – uważa Jerzy Okulicz. Zarząd jego spółdzielni wysłał do mieszkańców listy z pozwem o podanie do spółdzielni deklaracji wypełnionych indywidulanie. Wszystkie dokumenty przekazano do olsztyńskiego ratusza. – W sumie dostaliśmy zaproszenie do łatwego wypełnienia deklaracji śmieciowej – mówi Okulicz. – Miasto chciało, by spółdzielnia wypełniła jeden rachunek za wszystkich mieszkańców.

Olsztyński ratusz wymyślił też, że uważające się na obszarze miasta spółdzielnie mają płacić jeden zbiorczy rachunek. – Także za tych, co dadzą za śmieci, jak także za tych, którzy takiej stawki nie uiszczą – mówi Okulicz. W skutku na spółdzielnie magistrat zrzucił też windykację opłat. – Tegoż było już za dużo. Dlaczego mielibyśmy ponosić kolejne koszty, najpierw płacąc za tych, co nie płacą, a później windykując jeszcze należne pieniądze? – pyta Okulicz. Podobną decyzję podjęły samorządy w Lublinie, Krakowie czy Poznaniu.

Puste kieszenie

Władze olsztyńskiego OSM powiedziały „nie". Zarząd spółdzielni uznał, że zbiorcza informacja jest zakazana z uprawnieniem i poinformował, iż nie zamierza zbierać wartości i angażować się windykacją. – Uchwała ustalająca wysokość cen za śmieci mówiła też, że ratusz zatrudni dodatkowe 13 osób, jakie będą osiągały się obsługą administracyjną tego zadania. Czyli będą rozliczać ludzi z wypłat i windykować nieopłacone rachunki – informuje Okulicz. Ta decyzja pozostaje w konfrontacje z klasą przerzucenia wdrażania ustawy na władze spółdzielni.

brekacz 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Zaborze

Wysłany: Pon 30 Sty, 2017   

z tymi smieciami to jeszcze nie raz uslyszymy :)

rencistka 
Obywatel Zabrza

Dzielnica miasta: Mikulczyce

Wysłany: Czw 02 Lut, 2017   

W Zabrzu nie ma kłopotów z wywozem gruzu. Należy zgłosić się na ul. Pawliczka do ASY, pobrać 3 worki na gruz i do 2 tygodni je zapełnić. Potem zgłosić że pełne, przyjadą i wywiozą za darmo.

marroni 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Zaborze

Wysłany: Pon 05 Cze, 2017   

Co do wywozu gruzu to przecież istnieje wiele firm, które się tym zajmują. Wystarczy wpisać zapytanie w google i wyskakuje ich masa. Na przykład http://www.eko-logis.pl/lubin/ . Zajmują się wywozem każdego rodzaju gruzu i odpadów. A moim zdaniem warto korzystać z doświadczonych firm.

Fionna 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Centrum

Wysłany: Pią 23 Cze, 2017   

Tak? Ja ostatnio mialam wlasnie maly problem z gruzem, szkoda ze dopiero teraz tu trafilam

jagoda 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Maciejów

Wysłany: Sob 09 Gru, 2017   

Znakomicie ;) Wielkie dzięki za sprawdzone porady w tym obszarze tematycznym ;) Z całą pewnością mi się przydadzą :)

hefalumpa 
Mieszkaniec Zabrza

Dzielnica miasta: Kończyce

Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

Jeśli chodzi natomiast o moje doświadczenia to ze swojej strony mogę Wam polecić firmę EcoExpress24 ! JAk dla mnie to naprawdę firma godna polecenia ! Współpracowałam z nią jakiś czas temu i usługa polega na podstawieniu kontenera o po jego zapełnieniu po prostu go wywożą i reszta nas nie interesuje ;) Jak dla mnie to naprawdę dobry wybór ! Zajrzyjcie sobie na stronę https://www.ecoexpress24.pl/ ! Mam nadzieję ,że mój wpis będzie dla Was pomocny !

maciej332 
Forumowicz

Dzielnica miasta: Makoszowy

Wysłany: Wto 04 Wrz, 2018   

Widzę w tym wątku jedną dobrą ofertę. Nie zdradzę która to bo chcę żebyście się domyślili.

Odpowiedz do tematu