Forum Mieszkańców Zabrza  
 
 
 

 Ogłoszenie 

Domena www.zabrze.slask.pl na sprzedaż. Chcesz być właścicielem domeny ? KONTAKT: rutek(@)outlook.com


Poprzedni temat :: Następny temat


Jak to z Hindenburgiem było ?
Autor Wiadomość
rutek 
AdministratorDzielnica miasta: spoza Zabrza
Posty: 2336

Wysłany: Nie 31 Mar, 2013   Jak to z Hindenburgiem było ?

Nazwa Zabrze (pierwotny zapis Sadbre) wywodzi się od miejsca za debrami, czyli porosłymi dołami z płynącym wśród wzgórz strumieniem

Nie ma ona niemieckiego rodowodu i jej wymowa sprawiała Niemcom zawsze sporo kłopotów.
Dlatego też w marcu 1913 roku, na posiedzeniu Rady Gminy Zabrze poświęconym trzeciej z kolei próbie uzyskania praw miejskich, ówczesny burmistrz Zabrza Alexander Held zaproponował zmianę nazwy Zabrze na Hochberg.
Leopold von Hochberg und Güttmannsdorff (1768-1829) był właścicielem folwarku w Starym Zabrzu. Część radnych stwierdziła, że Leopold von Hochberg nie jest postacią zasługującą na to, by uwiecznić go w nazwie przyszłego miasta. O sprawie zrobiło się na tyle głośno, że redakcja miejscowej gazety "ZabrzerAnzeiger" zaapelowała do czytelników o nadsyłanie swoich propozycji nowej nazwy.
Napłynęło ich ponad 40, a najciekawsze były te, które inspirowane były zabrzańskimi realiami górniczo-hutniczymi. Do powszechnych w tym czasie hałd nawiązywały: Halden, Haldenheim, Haldental i Hochenhalden. Z hutnictwa wywodziły się: Hochöfen, Hohenschlotheim, Funkental, Funkenhausen, Rauchtal, Frischhammer. Również górnictwo uhonorowane zostało w nadesłanych nazwach: Kohlstätt, Kohlhausen, Schürffeld, Schürftal, Schachtheim, Schachthausen, Stollensteine, Gruben, Grubenort, Grubenheim, Grubental, Bergmannshort. Poza tym pojawiły się i takie propozycje, jak: Wilhelmshütte, Deutschestadt, Neu-Leipzig czy Blüchersruhm oraz nawiązujące do historii Zabrza: Dorotheenstadt, Luisenstadt, Andreasstadt i Donnersmarck.

Rok później rozpoczęła się I wojna światowa, a jednym z jej bohaterów został feldmarszałek Paul von Beneckendorff und von Hindenburg. Dowodzone przez niego wojska niemieckie dwukrotnie (w sierpniu i we wrześniu 1914 r.) rozbiły w Prusach Wschodnich nacierające armie rosyjskie. W Niemczech wybuchł ogromny entuzjazm, którego ukoronowaniem było nazwanie kilku miejscowości nazwiskiem zwycięskiego wodza.
Wniosek o zmianę nazwy gminy i powiatu Zabrze na Hindenburg postawiony został na posiedzeniu Rady Gminy Zabrze 3 grudnia 1914 r. Rada uchwaliła ten wniosek jednogłośnie, zaś 21 lutego 1915 r. cesarz Wilhelm II zezwolił na tę zmianę.
Nazwa Hindenburg O.-S. (O.-S. - skrót od Oberschlesien) pojawiła się na oficjalnych dokumentach, pieczęciach, mapach i drogowskazach na następnych 30 lat.
W latach 1920-1922, kiedy częścią Górnego Śląska administrowała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, używano podwójnej nazwy Zabrze (Hindenburg O.-S.), po czym wrócono do zapisu Hindenburg O.-S.
Dwa lata później, w 1924 r., w 48-osobowej Radzie Miejskiej aż 15 miejsc zajmowali członkowie Komunistycznej Partii Niemiec. Na posiedzeniu rady, odbywającym się 11 lipca tegoż roku, zgłosili wniosek o zmianę nazwy miasta z Hindenburg na Leninburg. Chcieli w ten sposób uhonorować zmarłego pół roku wcześniej wodza światowego proletariatu. Na szczęście wniosek ten nie zdobył wystarczającej większości w czasie głosowania i nasze miasto pozostało Hindenburgiem przez następnych ponad 20 lat.
Po zdobyciu Zabrza przez armię radziecką w styczniu 1945 r. ustanowiona została w mieście komendantura wojenna, która w swoich dokumentach i na pieczątkach również posługiwała się nazwą Hindenburg. Dopiero władze polskie, które przejęły Zabrze z rąk radzieckich 19 marca 1945 r., powróciły do pierwotnej nazwy.
_________________
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
.    

   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum Mieszkańców Zabrza istnieje od 2005 roku
Admin: rutek & tylda.info
© 2005-2013 wszelkie prawa zastrzeżone